Wodospad

W Sopotni Wielkiej znajduje się największy w Beskidach wodospad.
W pobliżu jest przystanek autobusowy, sklepik oraz zajazd.
Od Gospodarstwa do wodospadu jest ok. 1.5km - ok. 20 minut spacerkiem.

 

Poniższy opis zaczerpnięto z tablicy informacyjnej:
"Przyrodnicza ścieżka dydaktyczna na trasie: Korbielów Kamienna - Pilsko - Sopotnia Wielka"

Znajdujemy się ponad górną krawędzią największego wodospadu w polskich Beskidach. Płynący doliną potok wyciął swoje koryto w skale i stąd w dnie koryta występują skalne progi. Najwyższy próg (o wysokości 10m) znajduje się poniżej mostu drogowego i został utworzony przez strugę płynącą wąską rynną i spadającą w dół po skośnie ustawionych warstywach piaskowca. Jest to rzadki przykład tzw. "wodospadu kataklinalnego", gdzie warstwy progotwórcze zapadają stromo, zgodnie z kierunkiem spływu wody.

Woda spływająca w dół jedną strugą w wyciętej płytkiej rynnie skalnej, spada do kotła eworsyjnego o głębokości do 5m.
Długość progu nad lustrem wody wynosi 15 metrów. Dno kotła eworsyjnego jest najeżone żebrami skalnymi ustawionymi skośnie, co łącznie z silnymi zawirowaniami wody stwarza śmiertelne niebezpieczeństwo dla kąpiących się. Koryto potoku poniżej wodospadu pogłąbia się do 12-15 metrów.

Szata roślinna w otoczeniu wodospadu uległa silnemu przekształceniu przez człowieka. Jedynie na stromych skarpach nad potokiem zachowały się fragmenty drzewostanu typu grądowego. W runie dominują tu kwitnące wiosną gajowce żółte oraz paprocie.

Script logo